SİVAS KANGAL KÖPEK YAVRUSU YAVRUSU ÜRETİM ÇİFTLİĞİ

Sivas kangal yavrusu wep sitemize hoşgeldiniz.


    Sivas Kangal Yavrusu Üretim Çiftliği TEL: 0545 568 24 25
               

SİVAS KANGAL KÖPEK ÇİFTLİĞİMİZ SİVAS'tan TÜM TÜRKİYE'ye HİZMET vermektedir.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam160
Toplam Ziyaret673405
Üyelik Girişi
çiftlikten videolar
ETİKET
  İsimleri      Foto albümler     linkler     mesaj      kangallarda      sivas çoban köpekleri     kangal yavrusu aşı takvimi     KANGAL ÇİFTLİĞİ SİTEYE GİRİŞ     İlk yardım     Temel itaat eğitimi     Mamaları      Kangalın deneyimi     Genel hastalıklar     Kangalın cesareti     iletişim     Parolamı unuttum     AYI BOGANIN YENİ YAVRULARI     iletişim      Üye olmak istiyorum     aşı tablosu     Kangalın vücut örneleri     SATILIK YAVRULAR     kangal resimleri     kangalda olması gereken özelikler     Kangalın vucut özellikleri     Kangalın sadakati     Kangalın tarihçesi     gereken özellikler     Anasayfa     Kızgınlık gösterme zamanı     damızlık kangallar     TALASIN YAVRULARI     Kif nedir     kangal yavrusu yavruları satılık     SAFKAN KANGAL YAVRUSU SATIŞI      satıştaki kangal yavruları     Foto Galeri     Nasıl kangal sahibi olabilirim     Kangal köpek isimleri     S - 9 - Kangallar     İsimleri     Altınyayla köpek çiftliği akbaş yavru satışı.     Kangal çoban köpekleri     hastalıkların tedavisi     Kangalın kurt boğması     Sivas Kangal Çiftliği     Kangal Bakımı      Kangal İlanları     hastalıkların tedavisi,     Köpek Eğitimi      AYIBOGAN     damızlık kangal köpekleri     Deri hastalıkları     Kangal belgeseli     Kangal Burada     ÇITA     üretim ve yetiştirme video     Kangal köpeklerinde gebelik     Köpekler ve bağışıklık     English information     Anasayfaya Git     Damızlık dişi kangallar     Yavru kangalların beslenmesi     yavru kangalların beslenmesi     Forum     kangal aşı takvimi     resimleri     Dosyalar     nasıl kangal alabilirim,     anasayfaya giriş için tıkla     KANGAL YAVRUSU     KANGAL TARİHCESİ     Damızlık erkek kangallar     çiftleşme     mesaj     Site Haritası     SİTEYE GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ     Kangal çoban köpeği eğitimi     Kangal sevdası     Eğitimi     aşı      Temsilcilikler     Kangalın vücut yapısı     yavru kangal satışlarımız     çiftlikten video     Kangal köpek özellikleri     Kangal hastalıkları     İletişim 0545 568 24 25     Kangalın komutları     Kangallarda çiftleşme     dişi ve erkek kangallar     Mesaj Panosu     kangal yavrusu seçimi     Kangal köpek bakımı     kangal mama ile beslenmesi     Hakkında     Yavru Köpeklere Eğitimi     kurt boğması,     Köpeklerde günlük bakım  
kangal köpek kulübesi
Kangal yavrusu köpek kulübesiKangal köpek yavru satışıkangal köpek çengeli
Kangal demir çengelli tasmakurtlara karşı kangala takılır.

KANGALLARDA ÇİFTLEŞME

kangallarda çiftleşme

KANGAL KÖPEKLERİNDE ÇİFTLEŞME VE BELİRTİLERİ

Kangallarda çiftleşme

 Kızgınlık Belirtileri ve Çiftleşme

             Damızlık Seçimi

Dişi damızlık seçimi :

  • Üstün ırk vasıflarını taşımalıdır.
  • Vücut normal gelişimini tamamlamalıdır.
  • Vücudu teşkil eden organlar arasında bir uyum olmalıdır.
  • En az sekiz adet meme başı bulunmalıdır.
  • Yavrulara geçebilecek kalıtsal bir hastalık (kalça displazisi) taşımamalıdır.
  • Uysal yapılı ve iyi huylu olmalıdır.


       Erkek damızlık seçimi

  • Üstün ırk vasıflarını taşımalıdır.
  • Baş ve ağzın büyük olmasına dikkat edilmelidir.
  • Vücut normal gelişimini tamamlamış ve kuvvetli bir yapıya sahip olmalıdır.
  • Yavruya geçebilecek kalıtsal bir kusuru olmamalıdır.

Bir buçuk yaşındaki bir erkek köpek ilk çiftleşme için ideal yaşa gelmiş sayılır. Bu yaşta erkek Kangal köpeğinin yapısı tam olarak gelişmiştir. Dişiler için uterusun gerekli büyüklüğe ulaşacağı 2. Veya 3. Kızışma dönemine kadar beklenmesi tavsiye edilir. Dişiler yaklaşık 180 günde bir kızışma dönemine girerler. Cinsel dürtü daima erkek köpekte görülürse dişinin kızışma döneminde bıraktığı kokulu bir salgı sayesinde harekete geçer. Verimli bir çiftleşme sağlamak için en uygun zaman 2. Haftanın sonuna doğrudur. Bu sırada dişi köpek kendisine yaklaşan erkek köpeklerden seçtiğine uygun karşılık verir. Çünkü: Bu sırada ovulasyon tamamlanmış olur. Çiftleşmeden emin olmak için çiftleşmeyi takip eden 24 ile 48 saat sonra tekrarlamak gerekir. Üreyebilme yaş ilerledikçe azalır. Önce dişide, sonra erkekte kaybolur.

Çiftleşmeyi köpek yavrularının baharda doğmalarını sağlayacak şekilde düzenlemek daha iyi olur. Bu durumda gelişme ve sağlıklı büyüme için uygun hava koşullarından yararlanmak mümkün olur. Güneşli günler, gerekli yürüyüşler ve erken eğitim için daha uygun olur.

Kızgın hayvan huzursuz olup alışık olmadığı hareketler yapar. Vulva şişer ve birkaç gün içerisinde bol ve kanlı, özel kokulu vajina akıntısı başlar. Bu koku erkekleri yüzlerce metre uzaktan etkileyebilecek niteliktedir.

Çiftleşmede kullanılacak erkek köpeğin diğer köpekler tarafından yaralanmaması ve istenen köpekten iyi döl alınması için dişi ile beraber üç gün kapalı bir yere alınması gerekir. Bu süre sonunda gebe kalan dişi artık erkeği kabul etmez ve uysallaşır.

Döl Verim Özellikleri

Kızgınlık gösterme zamanı : Kızgınlıklar bütün bir yıla yayılmakla beraber, belli mevsimlerde yoğunlaşmak tadır. Kangal köpeklerinde kızgınlık daha çok ilkbahar, yaz ve kış mevsiminde görülür. Bu farklılığın muhtemelen bölgesel iklim ve bakım beslenmeden kaynaklandığı söylenebilir.

Östrus siklusu süresi : Kangal köpeklerinde östrus siklusu gebeliğin olduğu dönemlerde 180 gün civarındadır.

İlk kızgınlığa ulaşma yaşı : Bu köpek ırkında ilk kızgınlık yaşı 13.8 ay dolayındadır.

Çiftleşme süresi : Ortalama 20 dakikadır.

Kızgınlık gösterme oranı : Bu oran bakım beslenme şartları ile çok etkilendiğinden %64 ile % 94 arasında değişir.

Gebelik oranı : Gebelik oranı da bakım ve beslenme farklılıklarından dolayı % 64 ile % 94 arasında değişir.

Ortalama yavru sayısı : Kangal köpeklerinde bir doğumda ortalama yavru sayısı 7-8 civarındadır.

Ölü doğum oranı : Ölü doğum oranı %2 ile %l4 arasında değişmekle beraber, çoklu doğum tipinin artışı ile birlikte ölü doğum oranı da artmaktadır.

Yaşama gücü oranı : 15. Gün ile bir yaş yaşama gücü oranı sırası ile % 85 ile % 75 civarındadır.

Büyüme : Ortalama doğum ağırlığı 550 gr civarındadır. Doğum sayısının artması ile birlikte doğum ağırlığı azalmaktadır. Cinsiyet, ana yaşı, doğum yılı ve mevsimi doğum büyüklüğü üzerine etkisi önemlidir. Bir yaş civarında ortalama ağırlık ise 35-40 kg arasındadır. Kangal köpeği yavrularında canlı ağırlık artışının en yüksek olduğu dönem 6. ay ile 8. ay-1 yaş arasında 10.5 kg olarak gerçekleşmiştir. Yavruların 6. Ay sonu ağırlığı 1 yaş canlı ağırlıklarının yarısından fazladır. 8. Ay sonu canlı ağırlıkları ise 1 yaş canlı ağırlığından yaklaşık 6 kg daha fazladır